niedziela, 4 lipca 2010

Slub konkordatowy



Ślub konkordatowy


Polsce można zawrzeć związek małżeński tylko w Kościele by miał on moc prawną. Ustawa umożliwia Parze młodej ograniczenie formalności i nie wymaga stawiennictwa w Urzędzie stanu cywilnego. Ślub Konkordatowy oznacza połączenie ślubu cywilnego i ślubu wyznaniowego w ramach jednej ceremonii.


Obecnie, oprócz Kościoła Katolickiego, prawo udzielania ślubu konkordatowego w Polsce posiada 10 kościołów i związków wyznaniowych. Każdy z nich może to uczynić na podstawie ustaw indywidualnych regulujących ich działalność. W przypadku Kościoła Rzymskokatolickiego jest to możliwe na podstawie ustawy o stosunku państwa do kościoła katolickiego z 17 maja 1989 oraz konkordatu z 28 lipca 1993.


Cztery kościoły i związki wyznaniowe działające w Polsce nie mają prawa do ślubu konkordatowego, mimo iż posiadają ustawę indywidualną, są to: Muzułmański Związek Religijny, Karaimski Związek Religijny, Kościół Katolicki Mariawitów oraz Wschodni Kościół Staroobrzędowy.


Związki wyznaniowe i Kościoły, w których można zawrzeć małżeństwo konkordatowe to:


1. Kościół Rzymskokatolicki


2. Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich


3. Kościół greckokatolicki


4. Kościół Neounicki


5. Kościół ormiański


6. Kościół Ewangelicko – Augsburski


7. Kościół ewangelicko-Reformowany


8. Kościół ewangelicko-Metodystyczny w RP


9. Polski Autokefaliczny Kościół prawosławny


10. Kościół Chrześcijan Baptystów


11. Kościół Adwentystów Dnia Siódmego


12. Kościół starokatolicki Mariawitów


13. Kościół Zielonoświątkowy


14. Kościół Polskokatolicki


Formalności ślubu konkordatowego.

Data ślubu powinna zostać wyznaczona na 6 mc przed planowaną uroczystość by rozpocząć procedurę. To wtedy należy się stawić w kancelarii parafialnej. Na 3 miesiące przed wyznaczoną datą ślubu narzeczeni powinni skompletować następujące dokumenty: świadectwo chrztu, świadectwo bierzmowania , zaświadczenie o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego lub zaświadczenie o bieżącym uczestnictwie w takim kursie, kopie dowodów osobistych (oryginały do wglądu), dane osobowe świadków.


Ustawa umożliwiająca zawarcie konkordatowego związku małżeńskiego, nakłada na Kościół obowiązek dostarczenia w ciągu 5 dni od dnia ślubu, dokumentów poświadczające zaistnienie takiego faktu do Urzędu stanu cywilnego. Termin ten może zostać przedłożony tylko i wyłącznie z powodu siły wyższej.


Przed wyznaczoną datą ślubu, na podstawie przedłożonych dokumentów urzędnik kancelarii parafialnej przygotowuje protokół przedślubny oraz zapisuje tzw. Zapowiedzi. Te ostatnie są ogłaszane w parafiach obojga przyszłych małżonków przez 2 tygodnie. Zawiadomienie do drugiej parafii należy dostarczyć samodzielnie. Każda kancelaria parafialna odpowiedzialna jest tylko za własne działania. Zapowiedzi mają na celu ogłoszenie przyszłej uroczystości oraz wykrycie ewentualnych przeszkód, które mogły by być przyczyną odwołania zaplanowanego ślubu.


Także na własną rękę najpóźniej na 3 miesiące przed uroczystością, należy się zgłosić do Urzędu stanu Cywilnego w celu otrzymania zaświadczenia o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa.


Na tydzień przed datą ślubu spisuje się akt ślubu. Aby ślub konkordatowy mógł się odbyć, taki akt ślubu sporządza się na podstawie przedstawionych dokumentów:


- zaświadczenie o odczytaniu zapowiedzi w rodzimych parafiach narzeczonych. Jako dowód przyszła para młoda otrzymuje tzw. Licencję.


- potwierdzenie odbycia nauk przedmałżeńskich i spotkań w poradni rodzinnej


- dowody osobiste do wglądu


- zaświadczenie z Urzędu stanu cywilnego o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa.


W dniu ślubu przedkłada się zaświadczenia o dwóch spowiedziach, odbytych kolejno: po spisaniu protokołu oraz na 1 dzień przed ślubem.


Do pełnego dopełnienia formalności Konieczne jest oświadczenie wyrażające zgodę na wywołane zawarciem związku małżeńskiego skutki cywilno prawne małżeństwa konkordatowego. Wyrażona w ten sposób wola ma moc prawną w ramach prawa kanonicznego i prawa cywilnego.


Po 10 dniach od zawarcie związku małżeńskiego para młoda powinna otrzymać z urzędu stanu cywilnego skrócone odpisy aktów małżeństwa. Jest to ostatni element procedury zawierania ślubu Konkordatowego.


Opłaty, z którymi trzeba się liczyć:


- 50 zł – opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa


- 5 zł – za złożenie podania o ślub konkordatowy


-w Kościele teoretycznie funkcjonuje zasada „co łaska”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz