czwartek, 5 maja 2011

Suknia ślubna Kate Middleton. Sarah Burton dla Alexander McQueen.

Suknia Kate Middleton. Ślub Williama i Kate.






Suknia Kate Middleton.


Suknia ślubna Kate Middleton została zaprojektowana przez dom mody Alexandra McQueen. Do ostatniej chwili nie było wiadomo, kto będzie szczęśliwcem wybranym przez przyszłą Księżną. Utrzymanie takiej tajemnicy w dobie internetu, iPhonów, komunikatorów, wydaje się być bardzo trudne, tymbardziej, gdy pomyślimy o tych bajońskich sumach jakie gazety plotkarskie proponowały temu kto się wygada .


Sara Burton jest jedną z czołowych projektantek tego domu i jego dyrektorem kreatywnym. Po śmierci McQueena w lutym 2010 roku, przejęła kontrolę i od maja 2010 roku z sukcesami prowadzi ten jakże znany dom mody. Sarah Burton urodziła się w wielodzietnej rodzinie jako jedna z 5orga rodzenstwa. Talent artystyczny to wizytówka rodzinna, jej brat gra na oboju z sukcesami a siostra jest śpiewaczką operową.


Rodzinne miasto Saryh to Manchaster i w nim się wychowała a także zdobyła wykształcenie na tamtejszej Politechnice. Swoją edukację poprowadziła w kierunku mody, przenosząc się do Londynu gdzie ukończyła Cetral Saint Martins College of Art and Design kierunek Print Fashion.


Sarah Burton została przedstawiona Lee McQueen jeszcze w 1996 roku (czyli przed ukończeniem studiów co nastąpiło w roku 1997) i z jednej strony dzięki świetnie zapowiadającemu się talentowi z drugiej strony dzięki rekomendacji Simon’a Ungless’a została przyjęta na stałe. Związana z McQeenem od początku, szczególnie wówczas, gdy był to dopiero zapowiadający się sukces, Sarah była odpowiedzialna za linię damską i od 2000roku do śmierci mistrza była jego prawą ręką.


W maju 2010 roku zgodnym chórem Robert Polet (prezes Gucci Group) oraz Jonathan Akeroyd (prezes domu mody Alexeander McQueen) wyrażali swoje zadowolenie, iż stanowisko dyrektora kreatywnego przejmuje osoba, która przez 14 lat pracowała tak blisko z Alexandrem. Byli zachwyceni, że Sarah Burton zgodziła się objąć stanowisko, i jednocześnie nie mieli wątpliwości, iż nikt inny jak Ona właśnie, wdroży w życie pomysły, które by odpowiadały wizji i wyczuciu McQueena.


Sarah Burton przyjmując nową rolę, musiała odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Czy chce być drugim McQueenem czy tylko podążać jego ścieżką? Czy są sfery, które powinny być kojarzone tylko z Lee, czy też wszystkie pomysły uda się zaimplementować na nowo?


Podsumowując - dramatyzm, teatralność pokazów mody McQueena, umarła wraz z nim. Natomiast linie kolekcji pozostały lekko sfeminizowane, ale charakterystyczne cechy Lee pozostały.


Wracając do sukni Kate. Została wykonan z jedwabiu w kolorze kości słoniowej, pokrytej ręcznie robioną koronką. Z ciekawostek można powiedzieć, że koronkarze, musieli myć ręce co godzinę by nie pobrudzić materiału i co 3 godziny zmieniali igły by nie traciły swojej ostrości. Koronka to połączenie klasycznej Brytyjskiej koronki z Francuską w stylu Chantilly.


Tren Panny młodej miał ponad dwa metry długości i zwieńczony był welonem wykonanym z jedwabnego miękkiego tiulu haftowanego ręcznie w motywy kwiatowe.


Po ceremonii ślubnej, Kate nie tylko zdjęła tiarę pożyczoną jej przez królową ale także rozpuściła włosy, by układały się w naturalne loki, zamiast koronkowego długiego rękawa, odziana była w bolerko, mniej krępujące ruchy. Długi rękaw, jak sugeruję m.in. Brytyjski Vogue, był inspirowany suknią Grace Kelly z 1956 r.


Sarah Burton projektowała suknię ślubną dla Catherine Middleton według jej wskazówek i w ścisłej współpracy. Udało się stworzyć suknię być może skromną ale jednocześnie dziewczęcą i kobiecą. Koronka nadawała całości lekkości i romantyzmu, dekolt w kształcie Litery V nadawał kobiecości, a tren jak u księżniczki spełniał marzenia małej dziewczynki.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz