ŚLUBNY WELON – gadżet, symbol niewinności , którą ( z ochotą J ! ) Panna Mloda traci wychodząc za mąż czy symbol przejścia w dorosłe, niezawoalowane, pełne nowych wyzwań życie?
Welon Panny Młodej, jak i wiązanka ślubna są elementami wizerunku Panny Młodej i tradycyjnymi atrybutami wyjątkowej ceremonii jaką jest ŚLUB. Historia welonu ślubnego wiąże się z symboliką.Welon symbolizował osłonę niewinności, dlatego nosiły go głównie poświęcone Bogu dziewice, a także Panny Młode. Biel przyjęła się stosunkowo późno, początkowo miewał bardzo nasycone barwy. W starożytnej Grecji był to kolor żółty. W starożytnym Rzymie welon był czerwony i zwykle zakrywał Pannę Młodą od stóp do głów. Welon oznaczał również podporządkowanie kobiety mężczyźnie, ale bardziej przemawia do mnie welon jako zasłona tajemnicy piękna Panny Młodej, która po ślubie ma Twarz odkrytą ( bo tajemnicza jest nadal – w środku). Symoliczna ochrona welonem przed „nieprzychylnym okiem” wydaje mi się nieco staroświecka, ale „strzeżonego Pan Bóg strzeże” J W trakcie ślubu podnosi się welon, a potem odrzuca się go o północy – na zawsze – ja widzę w tym piękno otwarcia na nowe doznania, nowy, inny czas i życie też inne, bo z podniesioną głową, dzielone z kimś, wzbogacone osobowością wybranka serca i ... łoża.
Istnieje przesąd, że jeśli Pan Młody podczas zaślubin podnosi samodzielnie welon Panny Młodej – oznacza to całkowite podporządkowanie Panny Młodej, a jeśli podnoszą welon wspólnie – związek partnerski. Czy ja wiem? Jeśli Pan Młody ładnie podniesie nasz welon... to może warto mu się czasami podporządkować? J
Przecież Pan Młody został przez nas wybrany, szanujemy go i uważamy za mądrego, prawda?
Należy wyobrazić sobie ślub i welon stanowiący stylistyczą całość wraz z suknią ślubną.Istnieje wiele teorii na temat właściwego doboru welonu ślubnego.Np. : im skromniejsza suknia tym strojniejszy welon. NIGDY! Nawet kiedy to piszę - coś nie gra, a jeśli jeszcze dojdzie do tego wyobraźnia - to zaczynam się śmiać. Moim zdaniem jeśli suknia jest minimalistyczna to i welon powinien być taki, ALE nie mam tu na myśli minimalnej długości – raczej formę, prostotę i materię, wykończenie. Długość welonu ma również wymiar nieco symboliczny. Jakiej długości ma być – zadecyduje Panna Młoda.
Krótki welon ślubny zakrywający twarz to twz. „blusher”, natomiast hiszpańska „Mantilla”, zwykle wykonana z koronki, wpinana grzebieniem we włosy panny młodej nie zakrywa twarzy. Popularnością cieszą się także welony o dwóch różnych długościach, przy czym krótsza część welonu kryje twarz.
Dłuższe welony sięgają do łokci i niżej, do talii.
Welon zebrany na górze, który w kilku warstwach otula głowę, nazywa się czasem fontanną; Inny rodzaj to „puf”, którego falbany układają się wysoko na głowie.
Król welonów, welon katedralny, którego długość przekracza trzy metry, jest zarezerwowany raczej na bardzo uroczyste ceremonie z wielką pompą, na przykład śluby gwiazd, i bezwzględnie trzeba go połączyć z nie mniej efektowną suknię.
Idealny welon ślubny
Większość dostępnych welonów jest wykonana z koronki, tiulu, szyfonu lub jedwabiu. Wybierając welon ślubny trzeba też wziąć po uwagę fryzurę panny młodej i kształt jej twarzy.
Im dłuższa jest suknia ślubna, tym dłuższy może być welon.
Welon może być także dłuższy, jeżeli suknia ślubna jest wyjątkowo elegancka.
Welon ślubny nie powinien przyćmiewać sukni ślubnej.
Warto wiedzieć, że welon do łokci pasuje do niemal każdej sukni ślubnej – tak mówią fachowcy.
Tak jak z pozostałymi elementami kreacji ślubnej, jeśli wybierasz welon ślubny, lepiej się nie spiesz. Pamiętaj o starej zasadzie, że przed zakupem trzeba przymierzyć.
ŹRÓDŁA :
republika.pl